Menu
Aktualności
Zespół/Wyniki
Osiągniecia
Historia
Treningi
Zarząd/Trenerzy
Galeria
Forum
Linki
Kontakt
MECZ W Ja�le
III liga Kobiet
25.11.2017
16:00


FACEBOOK
UKS MOSiR Jasło

na facebooku
Polecane strony
Przyjaciele
ZS MLYNSKA Stropkov

S.C 1983 MUTTERSTADT

EKOGYMNAZIUM PRAHA

ZŠ VLADIVOSTOCKÁ PRAHA

Eotvos DSE Debrecen

Federata e Volejbollit e Kosovës

Historia
Początki żeńskiej piłki siatkowej w Jaśle mają swoje miejsce w połowie lat 70-tych w Tarnowcu w firmie „Inco", gdzie sekcje założył Ryszard Czerwiakowski. Wkrótce siatkarki przeniosły się do MZKS „Czarni" w Jaśle, gdzie rozpoczęła się ich ligowa kariera. Jej początek miał miejsce w 1976 r. kiedy to drużyna prowadzona przez sprowadzonego z Warszawy trenera Lecha Zagumnego wywalczyła awans do II ligi. W jej składzie były rutynowane zawodniczki m.in. żona trenera Anna oraz Teresa Zając-Szpak, Ewa Zaga-jewska i Lidia Foremna. Ligowy debiut był udany. Drużyna zajęła 7 miejsce, a rok później, kiedy jej szkoleniowcem został wysokiej klasy fachowiec Jan Ryś dołączyła do czołówki. Grono aktywnych działaczy z Ryszardem Czerniakowskim i Adamem Łyszczkiem na czele zaczęło przygotowywać grunt do dalszego awansu. Zespół, w którego szeregach wyróżniały się m.in. G. Jakubczyk, R. Czekańska, B. Głowacka, I. Janiel, K. Knebel, J. Jurga i A. Łukaszewicz dwukrotnie awansował do finału Pucharu Polski stawiając czoło takim zespołom jak ChKS Komunalni Łódź, Polonia Świdnica i Stal Mielec. Jednak nie udało mu się osiągnąć wymarzonego celu. Dlatego trener J. Ryś opuścił Jasło, a w ślad za nim opuściła II ligę drużyna. Degradacja sprawiła też, że z szerokiej kadry ode­szło 6 czołowych zawodniczek. Trzeba było tworzyć nowy zespół. Zadania tego podjął się Jerzy Janusz, który wcześniej, u boku trenera Rysia szkolił mło­dzież. Efekty jego pracy przyszły dopiero na począt­ku lat 90-tych, kiedy drużyna znalazła opiekunów najpierw w dyrekcji SP-1 oraz MOSiR, a później Gamratu. Występując pod szyldem MOS-Gamrat za­jęła w 1966 r. pierwsze miejsce w lidze M przed AZS i Zelmerem Rzeszów, a w rok później stanęła do wal­ki o powrót w szeregi drugoligowców. Początek był świetny. W pokonanym polu pozostawiły Sandecję Nowy Sącz, Dalin Myślenice i AZS Kraków. W fi­nale, który odbył się w Białymstoku, było już trud­niej. Wprawdzie jaślanki pokonały gospodynie czyli AZS 3-2, ale przegrały z Gedanią Gdańsk i Gaudią Trzebnica. Zajęły więc trzecie miejsce, które stwa­rzało jeszcze szansę w turnieju barażowym. Szansę tę wykorzystały w pełni. W decydującym spotkaniu pokonały w jasielskiej hali Gaudię 3-2. Powróciły tym samym, po 20 latach przerwy, do drugoligowego towarzystwa. Autorkami tego sukcesu były: Urszula Zięba, Jolanta Godek, Magdalena Pazgier, Dorota Wierzgacz, Agnieszka Fajkiel, Agata Tomczak, Katarzyna Korczykowska, Anna Wiśniowska, Ange-lika Bochenek, Barbara Maczuga, Aneta Czarnecka, Renata Czekańska i Ewelina Chorąży. Do uzyskania tego awansu przyczynili się także działacze z Janem Betlejem i Jerzym Gajdą na czele.

Po awansie dla drużyny MOS-Gamrat nasta­ły najlepsze sezony w jej krótkiej karierze. Już w pierwszym czyli w 1997-98 zajęła w II lidze trzecie miejsce za AZS Opole i Gwardią Wrocław, a przed Polonią Świdnica, AZS Cement Rudniki, Calisią i Sandecją. W następnym otworzyła się przed nią szansa awansu do ekstraklasy. W roz­grywkach play-off, po zakończeniu wstępnej fazy mistrzostw przyszło zmierzyć się z Polonią Świd­nica. Do pełni szczęścia zabrakło jednak jednego seta, bowiem po porażce w pierwszym meczu 0-3 w rewanżu j aślanki wygrały tylko 3-1. W tej nie­zwykle emocjonującej rywalizacji wyróżniającymi się zawodniczkami w zespole Gamratu były: Anna Gara, Iwona Kozdęba, Barbara Mysiak, Agnieszka Charczuk i Agata Tomczak.

W dwóch następnych sezonach drużyna nie ode­grała już takiej roli. Plasowała się w połowie stawki. W roku 2001 funkcję trenera przejął po J. Januszu trener Bogusław Kanicki. Ale nie zdołał on nawią­zać do poprzednich, pomyślnych sezonów. Druży­na została wycofana z II ligii.
Z inicjatywy MOSiR Jasło, JKS "CZARNI" Jasło, ZKS "RAFINERIA" Jasło, MKS MOSiR Jasło - 10 sierpnia 1999 roku powstał klub UKS "MOSiR" Jasło.Od początku powstania klubu wyróżniającymi sekcjami były sekcje piłki siatkowej dziewcząt i chłopców.
Trenerzy Adam Pasterz (piłka siatkowa dziewcząt) i Leszek Wierzgacz (piłka siatkowa chłopców) rozpoczęli szkolenie "od podstaw" dzieci i młodzieży z Jasła i okolic.
W bardzo krótkim czasie praca trenerów przyniosła wymierne wyniki. Już w pierwszym sezonie startowym 1999/2000 młodziczki UKS "MOSiR" Jasło zdobywają v-ce mistrzostwo ligi podkarpackiej i reprezentują województwo w ĆWIERĆFINALE MISTRZOSTW POLSKI w Łodzi.
W związku z szybko powiększającą się ilością chętnych do treningu i rozgrywek dziewcząt, pracę w klubie podejmuje zasłużony dla jasielskiej siatkówki trener Jerzy Janusz i jego syn Tomasz Janusz. W latach 1999 - 2006 zespoły UKS "MOSiR" Jasło stają się bardzo dużą konkurencją dla innych zespołów województwa, zajmują czołowe lokaty w rozgrywkach ligowych. Nawiązują równorzędną walkę z czołowymi zespołami w Polsce i Europie. Dzięki szerokim kontaktom uczestniczą w międzynarodowych turniejach na Słowacji, w Czeskiej Republice, na Węgrzech, w Rumunii i w Niemczech. W turniejach tych zdobywają czołowe lokaty, spotykając się między innymi z Reprezentacjami Narodowymi Czech, Węgier, Chorwacji, Taiwanu, Izraela, Tunezji, Kazachstanu i Rumunii.

Od 2000 roku, corocznie w Jaśle (miesiąc czerwiec) rozgrywany jest Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej >patrz historia turnieju<

Należy zaznaczyć, że od 2002 roku zespół startuje w rozgrywkach III ligi seniorek osiągając duże sukcesy: w 2003 roku dotarł do turnieju finałowego o wejście do II ligi (Wrocław), w 2004 roku dotarł do turnieju finałowego o wejście do II ligi (Częstochowa), oraz w 2004 roku przegrał dopiero w 1/8 Pucharu Polski z I ligowym AZS AWF Poznań. Przez cały czas zespół oparty jest na juniorkach, kadetkach i młodziczkach UKS "MOSiR" Jasło. Niestety 25 lutego 2006 r. Klub UKS "MOSiR" Jasło ponosi dużą stratę, zmarł trener JERZY JANUSZ. Co roku zwiększa się ilość trenujących zawodniczek, a co za tym idzie rosną koszty utrzymania zespołów i funkcjonowania klubu. 29 grudnia 2007 r. Klub ponosi kolejną strate, tragicznie ginie wychowanka UKS-u, ANNA GRYGIEL. W sezonie 2008/2009 zespoły dziewcząt UKS "MOSiR" Jasło będą brały udział w rozgrywkach III ligi, podkarpackiej lidze juniorek, podkarpackiej lidze kadetek i podkarpackiej lidze młodziczek. Dodatkową satysfakcją dla klubu jest to, że dziewczęta po ukończeniu szkoły średniej, studiując - występują w 1-szo i 2-go ligowych polskich klubach takich jak: MCKiS Jaworzno,  LTS LEGIONOVIA Legionowo.MISTRZ POLSKI MŁODZICZEK 2001 ROK :
Bajorek Katarzyna, Czerwińska Anna, Czerwińska Dorota (kapitan), Faryj Iwona, Gorgosz Izabela, Kobylec Ewa, Orlof Lidia, Stygar Katarzyna, Stygar Sylwia, Ząbek Anna,
Pasterz Adam (trener) ,    Bajorek Marek (kierownik zespołu).


Sponsorzy


Jasielskie portale
NAPISALI O NASCopyright © Jaslo4u.pl dla UKS MOSiR Jasło 2006